Ürün, marka, kategori ara​...

Parfüm Güzellik Rehberi

Taze, odunsu, çiçeksi, oryantal kokular:
Sizi büyüleyecek koku ailesini bulmanız için adım adım size rehberlik ediyoruzÜrünleri Keşfet

PARFÜMLER HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

Üst nota, parfümün sıkıldığı ilk an ortaya çıkan kokudur. Parfümün ilk başta duyulan koku karakterini yansıtır. Hafiftir, çabucak uçar, etkisi azdır. Orta nota parfümün imzasını ortaya çıkarır. Etkisi uzun saatler boyunca sürer. Alt nota parfümün kalıcılığıyla ilgilidir. Parfüm uygulandıktan belli bir sonra ortaya çıksa da ciltte veya giysilerde daha uzun süre kalıcıdır.

Üst notalar, orta notalar ve alt notalardan oluşan bir katmandır. Parfüm uygulandığı ilk anda, üst nota kokularını hissederiz. Yaklaşık 15 dakika sonra orta nota kokularını alırız. 30 dakika sonra da alt nota kokularını hissederiz. Koku piramidi, parfümün yapısını ve dengesini oluşturur. Gittikçe kendini daha da ortaya çıkararak kokuyu eşsiz ve canlı kılar.

Günümüzde 4 güzel koku ailesi revaçta: (hesperidler ve aromatikler içerebilen) hafif parfümler, çiçeksi parfümler, odunsu parfümler ve oryantal parfümler. Ancak aslında 7 referans ailesi var. Grubun tamamlanması için şipre ve füjer koku ailelerini de eklemek gerekir.

Gerçek bir formülden oluşan parfüm %18 ile %30 arasında konsantredir. Eau de parfum daha dengelidir: %12 ile %18 arasında aromatik bileşikler içerir. Böylece rahatsızlık vermeden etkisini gösterebilir. Eau de toilette ise, %7 ile %12 arasında aromatik bileşikler içerir. Ancak hafif bir koku tercih etmek istediğinizde mükemmel olabilir! Son olarak kolonyalar %4 ile %6 arasında konsantredir.

Kokuların sizi büyülemesine izin verin! Parfüm seçmek her şeyden önce bir tutkudur. Ancak karar vermeden önce parfümü sıktıktan sonra en az 15 dakika bekleyin çünkü orta notaları ancak 15 dakika sonra hissedebilirsiniz. Bir kokunun karakterini ortaya çıkaran da orta notalardır.

Tek bir fısla kolayca kendinize parfüm sıkabilirsiniz ancak vücutta dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır: cildin daha sıcak olduğu yerler. Bu bölgeler parfümü ısıtarak tüm notalarını açığa çıkarır. Bu bölgeler genellikle nabzınızın attığını hissettiğiniz yerlerdir. En bilindik bölgeler: kulakların arkası, göğüs boşluğu, boyun, bilekler. Bir de dizlerin arkası, dirseklerin içi ve ayak bilekleri...