{ "user": { "type": "identify", "data": { "id":"None", "user":{ "name": " ", "email": "", "signupDate": "", "permission": "no" } } }, "page": { "type": "page Viewed", "data": "ProductList" } }
Hoşgeldin

Bu alandan giriş yapabilir veya Sephora'nın tüm avantajlarından yararlanabilmek için bir hesap oluşturabilirsiniz.

Giriş Yap Üye Ol

WISHFUL

Yo Glow

Diğer seçenekleri keşfet

539 TL 'den başlayan fiyatlarla

1 adet

İNCELE

MARIO BADESCU

Drying Cream

Diğer seçenekleri keşfet

379 TL

14 ml

İNCELE

GLAMGLOW

SUPERMUD® CLEARING TREATMENT

Diğer seçenekleri keşfet

289 TL

30 gr

İNCELE

GLAMGLOW

INSTAMUD™ 60-SECOND PORE-REFINING TREATMENT

Diğer seçenekleri keşfet

360 TL

Soin Anti-Pores 60 Secondes

İNCELE

SEPHORA COLLECTION

Charcoal Nose Patches 3

Diğer seçenekleri keşfet

39.90 TL

NOSE PACK COAL

İNCELE

MARIO BADESCU

Drying Mask

Diğer seçenekleri keşfet

409 TL

59 ml

İNCELE

PEACE OUT SKINCARE

PEACE OUT DARK SPOTS

Diğer seçenekleri keşfet

439 TL

12 adet

İNCELE

CLINIQUE

BLACKHEAD SOLUTIONS 7 DAY SCRUB & GÖZENEK TEMİZLEYİCİ

Diğer seçenekleri keşfet

255 TL

125 ml

İNCELE

SEPHORA COLLECTION

Charcoal Nose Patch

Diğer seçenekleri keşfet

19.90 TL

NOSE STRIP CHAR

İNCELE

Siyah Nokta Nedir?

Bir başka adı açık komedon olan siyah nokta, cildinizdeki yağ bezleri tarafından salgılanan sebum maddesi, makyaj kalıntıları ve ölen deri hücrelerinin karışımı ile tıkanmış bir gözenektir. Siyah noktalar, gözenekler tarafından salgılanan sebumun oksitlenmesi sebebiyle oluşur. Sebum, oksijene teması sonucunda koyulaşır ve sebumun tıkadığı gözenekler oldukça belirgin hale gelir. Özellikle kıl köklerinin yaygın bulunduğu bölgeler, T bölgesi ve burun çevresinde gözlemlenir. Bir tür iltihaplanmamış akne olarak da bilinir ve siyah noktaların oluşumu bilinenin aksine direkt olarak cildin temizliği ile ilgili değildir.

Siyah Nokta Problemi Neden Oluşur?

Siyah nokta oluşumunda yaşa veya çeşitli hastalıklara bağlı olabilen hormonal değişiklikler önemli bir faktördür. Aknenin semptomları gibi siyah noktalar da en çok hormon seviyelerindeki değişiklik sebebiyle görülür. Çünkü sivilce ve siyah nokta aynı sebeplerden meydana gelir. Örneğin, ergenlikte oluşan hormonal dengesizlikler sebum artışına ve cilt hücrelerinin hızlı yenilenmesine sebep olur. Sebum ve ölü hücrelerin artması ise siyah noktaların oluşmasında başlıca sebeplerdir. Ancak her yaşta ortaya çıkabilir. Kadınların hormon seviyelerini değiştirebilecek hormon tedavileri, regl dönemleri ve doğum kontrol hapı kullanımı da siyah noktaya sebep olabilecek etkenler arasındadır. Diğer faktörler ise şu şekildedir:

 • Kozmetikler sebebiyle gözeneklerin tıkanması
 • Aşırı terleme
 • Kıl köklerini ortaya çıkaran epilasyon
 • Yüksek nem seviyesi olan iklimler
 • Stres
 • Hızlı cilt yenilenmesini teşvik eden tedaviler
 • Kortizon içeren birtakım ilaçların kullanımı

Siyah Nokta Problemi Olan Ciltler Nasıl Temizlenir?

Siyah nokta problemi için en önemli unsur, ilk önce altında yatan nedeni tespit etmektir. Daha sonra ise günlük bakım rutinlerinize ekleyebileceğiniz birkaç bakım ürününün düzenli kullanımıyla siyah noktaların oluşumu hafifletilebilir ve tamamen ortadan kaldırılabilir. Siyah noktalar daha çok yağlı, akneye meyilli ve karma ciltlerde görülür. Bu sebeple cilt temizliğinizde yağ bazlı olmayan ürünler kullanmanız tavsiye edilir. Cilt temizliğinde diğer dikkat edilecek noktalar şu şekildedir:

 • Nazik Bir Temizleyici ile Yıkayın: Hafif bir siyah nokta temizleyici ürün ile cilde zarar vermeden temizlemeniz en iyi seçeneklerden biridir. Çünkü sert temizleyicilerle aktif sebum üretimine yanlış müdahale edebilir ve daha kötüye gitmesine sebep olabilirsiniz.
 • Yüzünüze Sıcak Buhar Uygulayın: Herhangi bir siyah nokta temizleme ürünü kullanmadan önce yüzünüze uygulayacağınız buhar gözenekleri gevşeteceği için daha etkili bir sonuç alabilirsiniz.
 • Düzenli Olarak Kimyasal Peeling Yapın: Eksfoliyasyon etkili asitleri tercih ederek cildinizin yüzeysel olarak soyulmasını sağlayabilirsiniz. Fiziksel olarak yapılan peeling’lerden daha az bir soyulma sağlayacağı için tahrişe sebep olmadan cildinizin yenilenmesini sağlar. Peeling sonrası herhangi bir hassasiyetin meydana gelmemesi ve tahriş sebebiyle enfeksiyon olmaması için kızarıklık karşıtı ürünler kullanarak cildinizi yatıştırabilirsiniz.
 • Salisilik Asit ve Benzoil Peroksit Kullanın: Salisilik asitler, ölü deriyi ciltten arındırır ve derine nüfuz ederek gözeneklerin tekrar tıkanmasını önlemeye yardımcı olur. Benzoil peroksit ise akne tedavilerinde kullanılır ve antibakteriyel özelliği ile siyah noktaların iritasyonunu önler.
 • Siyah Nokta Bandı Kullanın: Uzun yıllardır siyah noktalar için etkili bir temizleme yöntemidir. Öncesinde gözenekleri açacak bir buhar işlemi ile mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz.
 • Nemlendirmeye Dikkat Edin: Cildinizin yağ seviyesini dengede tutmak siyah noktaları en aza indirmenin etkili yollarından biridir. Çünkü aşırı kuru cilt siyah noktalara neden olan yağ üretimine başlayabilir. Cildin yağ kontrolü sağlandığı zaman siyah nokta problemi de ortadan kalkar. Bu noktada dikkat etmeniz gereken komedojenik olmayan bir nemlendirici seçmektir.
 • Retinoid İçeren Ürünler Kullanın: Retinoidler, hücre yenilenmesini teşvik etme, ölü deri hücrelerini çıkarma ve tıkanma olasılığını azaltma yetenekleri bakımından ideal ürünlerdir.
 • Yüz Temizleme Cihazı: El ile yapamayacağınız derin bir temizlik sunar. Dakikada binlerce kez titreşerek gözenekleri derinlemesine temizler ve yağ, kir makyaj kalıntısı, sebumu temizlemesinin yanı sıra masaj etkisiyle gözenekleri küçültmeye yarar.

Siyah Nokta Lekeleri Nasıl Giderilir?

Siyah noktaların sebep olduğu lekeleri geçirmek için kimyasal peeling’lerden ve leke giderici bakım ürünlerinden yararlanabilirsiniz. Bunların yanı sıra hücre yenilenmesini teşvik eden E vitamini gibi bileşikler içeren nemlendiriciler ve cilt temizleyicileri kullanabilirsiniz. Tüm cilt problemlerinde en etkili nokta, cildin yeterli nem seviyesinde kalmasıdır. Az olması lekelerin tedavisini geciktirirken çok fazla olması ise akne ve siyah noktalara sebep olacağı için yeni lekelere yol açabilir. Yeni lekelerin oluşmasını önlemek için güneş koruyucu krem, yüz misti, losyon gibi bakım ürünlerinden faydalanabilirsiniz.

Siyah Nokta Giderici Bakım Ürünü Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Siyah nokta giderici ürünler seçilirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, cildinize uygun olup olmamasıdır. Hassas bir cildiniz varsa peeling gibi soyucu ürünlerin tahrişe sebep olmaması için hassas cilt tipleri için uygun ürünleri seçmeye dikkat etmeniz önerilir. Siyah noktalar genellikle yağlı ve karma ciltlerde meydana geldiği için yüz temizleme jelleri ve nemlendirici gibi ürünlerin yağ bazlı değil, su bazlı olması gerekir. Evde siyah nokta temizleme ürünleri kullanırken ise bakteri oluşumuna sebebiyet vermemeniz için ellerinizin ve cildinizin temiz olmasına özen göstermelisiniz.

Siyah Nokta Giderici Bakım Ürünleri Nasıl Kullanılır?

Siyah nokta temizleme ürünlerinin her biri farklı formlarda olduğu için kullanım şekilleri de farklılık gösterir. Her bir ürün için üzerinde kullanım talimatları yer alsa da genel olarak şu şekilde kullanılırlar:

 • Siyah Nokta Maskesi: Siyah nokta maskesi cildinizi buharla gevşettikten sonra siyah noktaların yoğun olduğu bölgeye uygulanır ve maskenin türüne göre kuruyunca nazikçe soyulur ya da durulanır.
 • Siyah Nokta Kremi: Sabah ve akşam bakım rutininizin bir parçası olarak önceden temizlenmiş cilde masaj yaparak sürülür.
 • Burun Bandı: Burundaki siyah noktalar için özel şekle sahip olan bu bantlar her üründe olduğu gibi temizlenmiş cilde uygulanır. Bant, burun üzerine talimatlardaki gibi yapıştırılır ve cilde hasar vermemek için hafifçe çekilir.
 • Yüz Temizleme Cihazı: Bu cihaz, yüz yıkama jelleri, kremleri ve maskeleri uygulamak için ideal bir üründür. Kullanacağınız siyah nokta gidericiyi yüzünüze sürdükten sonra cihazla masaj yaparak gözeneklere nüfuz etmesini ve temizlemesini sağlayabilirsiniz.
 • Kimyasal Peeling: Tahrişe sebep olabileceği için çok sık kullanılmaması gereken ürünlerdendir. Bakım rutinlerinde nemlendiriciden önce uygulanması tavsiye edilir.

Sephora’da bakım ürünleri konusunda uzman markalar yer alır. Make Up Forever, Fresh, Givenchy, Estee Lauder ve Clinique gibi markaların özel formüle edilmiş yaşlanma karşıtı ürünleri, siyah nokta tedavisi için maskeler, kremler ve burun bantlarına kadar birçok ürüne Sephora sayesinde ulaşabilirsiniz. Siz de siyah noktalarınızdan etkili bir şekilde kurtulmak istiyorsanız bu markaların ürünlerini inceleyebilir, cildiniz için en etkili siyah nokta temizleyicisine sahip olabilirsiniz.

{ "productList": { "type": "Product List Viewed", "data": { "currency": "TRY", "products": [ { "product_id": "P4010112", "brand": "WISHFUL", "name": "Yo Glow", "sku": "P4010112", "price": 539, "sku": "P4010112", "position": 1, "variant": "1 adet", "category": "SKINCARE/FACE/SCRUB", "dimension10": "541623", "dimension52": "CILT BAKIM", "dimension17": "indirimsiz" , "dimension78": "EXCLUSIVE", "dimension94": "539", "dimension102": "BAYAN" }, { "product_id": "P3607075", "brand": "MARIO BADESCU", "name": "Drying Cream", "sku": "469792", "price": 379, "sku": "469792", "position": 2, "variant": "14 ml", "category": "SKINCARE/FACE/DAY CREAM", "dimension10": "469792", "dimension52": "CILT BAKIM", "dimension17": "indirimsiz" , "dimension78": "EXCLUSIVE", "dimension94": "379", "dimension102": "BAYAN" }, { "product_id": "P1485003", "brand": "GLAMGLOW", "name": "SUPERMUD® CLEARING TREATMENT", "sku": "507456", "price": 289, "sku": "507456", "position": 3, "variant": "30 gr", "category": "SKINCARE/FACE/MASK OTHER", "dimension10": "507456", "dimension52": "CILT BAKIM", "dimension17": "indirimsiz" , "dimension78": "EXCLUSIVE", "dimension94": "289", "dimension102": "BAYAN" }, { "product_id": "P3409018", "brand": "GLAMGLOW", "name": "INSTAMUD™ 60\u002DSECOND PORE\u002DREFINING TREATMENT", "sku": "439622", "price": 360, "sku": "439622", "position": 4, "variant": "Soin Anti\u002DPores 60 Secondes", "category": "SKINCARE/FACE/MASK CRGEL", "dimension10": "439622", "dimension52": "CILT BAKIM", "dimension17": "indirimsiz" , "dimension78": "EXCLUSIVE", "dimension94": "360", "dimension102": "BAYAN" }, { "product_id": "P10010228", "brand": "SEPHORA", "name": "Charcoal Nose Patches 3", "sku": "453652", "price": 39.90, "sku": "453652", "position": 5, "variant": "NOSE PACK COAL", "category": "SKINCARE/FACE/MASK TISSU", "dimension10": "453652", "dimension52": "CILT BAKIM", "dimension17": "indirimsiz" , "dimension78": "SEPHORA", "dimension94": "39.90", "dimension102": "BAYAN" }, { "product_id": "P3607089", "brand": "MARIO BADESCU", "name": "Drying Mask", "sku": "469793", "price": 409, "sku": "469793", "position": 6, "variant": "59 ml", "category": "SKINCARE/FACE/MASK CRGEL", "dimension10": "469793", "dimension52": "CILT BAKIM", "dimension17": "indirimsiz" , "dimension78": "EXCLUSIVE", "dimension94": "409", "dimension102": "BAYAN" }, { "product_id": "P4063100", "brand": "PEACE OUT SKINCARE", "name": "PEACE OUT DARK SPOTS", "sku": "511487", "price": 439, "sku": "511487", "position": 7, "variant": "12 adet", "category": "SKINCARE/FACE/MASK OTHER", "dimension10": "511487", "dimension52": "CILT BAKIM", "dimension17": "indirimsiz" , "dimension78": "EXCLUSIVE", "dimension94": "439", "dimension102": "BAYAN" }, { "product_id": "P3275014", "brand": "CLINIQUE", "name": "BLACKHEAD SOLUTIONS 7 DAY SCRUB \u0026 GÖZENEK TEMİZLEYİCİ", "sku": "428309", "price": 255, "sku": "428309", "position": 8, "variant": "125 ml", "category": "SKINCARE/FACE/CLEANSER", "dimension10": "428309", "dimension52": "CILT BAKIM", "dimension17": "indirimsiz" , "dimension78": "SELEKTIF", "dimension94": "255", "dimension102": "BAYAN" }, { "product_id": "P3275015", "brand": "CLINIQUE", "name": "BLACKHEAD SOLUTIONS ISI TEKNOLOJİLİ SİYAH NOKTA TEMİZLEYİCİ", "sku": "428308", "price": 275, "sku": "428308", "position": 9, "variant": "20ml", "category": "SKINCARE/FACE/DAY CREAM", "dimension10": "428308", "dimension52": "CILT BAKIM", "dimension17": "indirimsiz" , "dimension78": "SELEKTIF", "dimension94": "275", "dimension102": "BAYAN" }, { "product_id": "P10010225", "brand": "SEPHORA", "name": "Charcoal Nose Patch", "sku": "453651", "price": 19.90, "sku": "453651", "position": 10, "variant": "NOSE STRIP CHAR", "category": "SKINCARE/FACE/MASK TISSU", "dimension10": "453651", "dimension52": "CILT BAKIM", "dimension17": "indirimsiz" , "dimension78": "SEPHORA", "dimension94": "19.90", "dimension102": "BAYAN" }, { "product_id": "P3276029", "brand": "BOSCIA", "name": "Charcoal Pore Pudding intensive wash\u002Doff treatment Kömür bazlı bakım", "sku": "345191", "price": 409, "sku": "345191", "position": 11, "variant": "85 ml", "category": "SKINCARE/FACE/CLEANSER", "dimension10": "345191", "dimension52": "CILT BAKIM", "dimension17": "indirimsiz" , "dimension78": "EXCLUSIVE", "dimension94": "409", "dimension102": "BAYAN" } ] } } }