{ "user": { "type": "identify", "data": { "id":"None", "user":{ "name": " ", "email": "", "signupDate": "", "permission": "no" } } }, "page": { "type": "page Viewed", "data": "ProductList" } }
Hoşgeldin

Bu alandan giriş yapabilir veya Sephora'nın tüm avantajlarından yararlanabilmek için bir hesap oluşturabilirsiniz.

Giriş Yap Üye Ol

Vücut Bakımı ve Hijyen

Temizlik, kişisel bakımın ilk aşaması, hijyen ise bu temizlik durumunun sürdürülmesidir. Vücut bakımı ve sağlığın korunması amacıyla hazırlanan tüm kişisel bakım ürünleri ve uygulamalar ideal bakım ve hijyen sağlar. Sürdürülebilir hijyen sağlarken aynı zamanda güzelliğinizi ön plana çıkarmak için hoş kokan, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan ürünler ile gününüzü güzelleştirebilirsiniz. Temizliğin, bakımın ve hijyenin ilk aşaması olan el yıkama ve sabun çeşitlerinden en ideal ürünleri seçerek kendinizi daha ferah ve zinde hissedebilirsiniz. Vücut bakımı ve hijyen her kadının bildiği önemli rutinler arasındadır. Ancak bazı temizlik ürünlerinin kullanımı ve kişisel bakımdaki yerinin netleştirilmesi bu rutinde daha fazla fayda sağlar.

Yüz ve Ağız Temizliği

Sabah uyanır uyanmaz periyodik yüz bakımının yapılması gereklidir. Günlük temizlik rutininiz sabah ya da akşam yatmadan önce olmak üzere en az iki kez olmalıdır. Tercihe ya da yaşadığınız yere göre günlük duşunuzu sabah ya da akşam yapabilirsiniz. Duş haricinde vücudun üst tarafının temizliği ile ilgili detaylara odaklanabilirsiniz.

Ağız Temizliği

Sabah uyanır uyanmaz ve akşam yatmadan önce diş fırçalamak hayatın bir parçası haline gelmelidir. Diş fırçalama aşamaları şöyledir:

 • Dişlerinizin arasında kalan ve diş fırçasının ulaşamayacağı çeşitli besinler zaman içinde birikir ve diş taşı oluşumuna neden olur. Öncelikle diş arasındaki sıkışmış besinlerin diş ipi ile çıkartılması gerekir.
 • Diş ipini dişleriniz arasında ileri geri hareket ettirerek tüm sıkışmış besinleri çıkarabilirsiniz. Diş etiniz ile fazla temas etmemesini sağlayarak diş etinizin kanamasını önlemiş olursunuz.
 • Diş ipi ile tüm diş aralarını temizledikten sonra diş ve dişeti yapınıza uygun olarak seçtiğiniz diş fırçasına bir parça diş macunu sıkabilirsiniz.
 • Dişlerinizi, diş etinden dişin ucuna doğru dikey hareketlerle içten ve dıştan fırçalamanız önemlidir.
 • En sonunda da dişlerin kesen bölgelerini fırça ile ovalayarak fırçalayabilirsiniz.
 • Dişlerinizin arasında hala besin kalıp kalmadığından emin olamıyorsanız bu aşamada da diş ipi kullanarak diş macununun çözücü özelliği ile tüm bakteri oluşumunu engellemiş olursunuz.
 • Diş fırçalamanın yanı sıra dil fırçaları ile dilin de fırçalanması önemlidir. Dil fırçaları ile geriden uca doğru dilinizi fırçalayarak tüm tat alma uyaranlarını temizlemiş olursunuz.
 • Ağzınızı iyice çalkalayarak diş temizliğinizi tamamlayabilirsiniz.
 • Diş fırçalama işleminin ideal süresi 2 dakikadır. Çok uzun süre diş fırçalamalarında diş minesi ve diş etleri zarar görebilir.
 • Dişleriniz genetik ya da dış etkenler dolayısı ile sarı renge yakın ise diş beyazlatıcı ürünleri deneyebilirsiniz. Diş beyazlatıcı bant ve diğer uygulamalar gülümsemenizi daha ışıl ışıl yapabilir.

Kulak Çubuğu Nasıl Kullanılır?

Kulak bakımında doğru bilinen yanlışlar vardır. Kulak içinde oluşan salgı yabancı maddelerden kulağı korumak içindir. Genelde kulak kiri olarak bilinen bu salgının bir kulak çubuğu ile temizlenmesi kulakları enfeksiyonlara karşı savunmasız bırakır. Kulak çubuğu kullanım alanları şöyledir:

 • Kulak çubukları ya da pamuklu çubuk olarak bilinen araçlar, yüz ve kulak temizliğinde kullanılır.
 • Dış etkenler ve ter ile dış kulak kavislerinin içinde ve arkasında bakteri birikimi olur. Bu oluşum, zaman içinde koku yaparak bulunduğu bölgeyi hasta eder.
 • Normal havlu ile temizlenmeyen bu küçük oyukların temizliği için ince kulak çubukları kullanılır.
 • Pamuklu bölge ile kulağın dış tarafındaki tüm oyuklar, kavisler ve kulağın arka tarafı temizlenir.
 • Yüzde ise burnun hemen yan taraflarındaki birikmiş makyajı temizlemek için kullanılır.
 • Ayrıca kulak pamukları sadece temizlik için değil, kurutma amacıyla da aynı yerlerde kullanılabilir.
 • Pamuklu çubuk kullanımı bebeklerin temizliğinde de aynı şekildedir. Kulak yolunun içine sokulmaz, dış kulaktaki oyukların ve kavislerin temizlenmesi ve kurulanması için kullanılır.

Kulak Çubuğu Kullanmak Zararlı mıdır?

Doğru kullanıldığı zaman zararlı değildir, ancak kulağın içine sokularak yapılan temizlikte tüm kulak mumunu içeri doğru itebilir, kulak zarına zarar verebilir ve işitme yolunu tamamen tıkayabilir. Ayrıca bu tip çubuklar, kulakta olduğu gibi burunda da içeri doğru sokularak kullanılmaz. Genellikle bu tip uygulamalar iç bölgedeki deriyi tahriş edebilir ve bu bölgelere istenmeyen bakteri girişini engelleyen organik sıvıları yok eder.

Vücut Temizliği

Vücut temizliği çeşitli bölümlerden oluşur. Eller için temizlik rutini daha sık iken ayaklar için sürekli olmayabilir. Vücut temizliğinde her gün alınan duş haricinde daha detaylı temizlik uygulamaları da bulunur.

El ve Ayak Temizliği

 • El, su ve sabuna en çok dokunan bir organdır. Bu nedenle daha yoğun bir bakım gerektirebilir. El kremi çeşitleri eller için özel olarak hazırlanmış olduğu gibi tüm vücut için üretilmiş losyonlar da olabilir.
 • Ayaklar, günlük rutin içinde, eğer açık ayakkabı giydiğiniz bir zaman dilimi ise daha sık yıkanır. Kış mevsimi ve kapalı ayakkabılar kullanıyorsanız genellikle günlük duş ve yatmadan önce bakım şeklinde bir rutininiz olmalıdır.
 • Günlük vücut temizliğinizi tamamladığınızda ayak parmaklarınızın arasını iyice kurulamanız, nemli kalmalarını engelleyerek bakteri oluşumunu önleyecektir. Kulak çubuğunu bu iş için kullanabilirsiniz.
 • Daha sonra ayaklarınızı da uygun bir ayak kremi sürerek ferahlatabilir, yumuşatabilirsiniz.
 • Vücudunuz için de uygun bir losyon kullanabilir ve en son aşama olarak bir vücut misti ile kendinizi daha ferah, zinde ve kusursuz hissedebilirsiniz.

Ped Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Ped seçimi, kişisel temizliğin en kritik noktalarından birisidir. Aylık rutinlerinizi en sağlıklı şekilde geçirirken kendinizi daha temiz ve iyi hissetmeniz mümkündür. Bunun için doğru ürün seçimi önem taşır.
 • Ped seçiminde akış yoğunluğu ve sıklığı önem taşır. Yoğun bir akış varsa ve bu akış sıklıkla tekrarlanıyorsa daha korumalı gece pedlerine yönelerek değiştirme periyodunuzu belirlemeniz gerekir.
 • Her ne olursa olsun, kaydırmaz ped kullanarak çamaşırınıza sabitlemeniz hareketlerinizin kısıtlanmaması açısından önem taşır.
 • Kokulu pedler ciltte çeşitli hasarlara yol açabilir. Bu, çeşitli markalardaki pedler için de geçerlidir. Tıpkı bebek bezlerinde olduğu gibi, cildinizle barışık bir ped çeşidini deneyerek bulabilirsiniz.
 • Periyodik dönemleriniz haricinde de sürekli taze kalmak için günlük ped çeşitlerini kullanabilirsiniz. Bu ürünlerde de ped markaları arasından sizin cildinize en uygun olanını bulmak için deneme yapmanız gerekir.
 • Tampon kullanımında da aynı durum geçerlidir. Tampon, sadece akışkanın dışarı çıkmasını engelleyen bir uygulamadır. Ancak gün içinde uzun süreler takılı kalması da atık sıvının içinizde kalması anlamına gelir.
 • Tampon uygulaması kimi kadınlara zor gelebilir. Bunun için çeşitli aplikatörlerden faydalanmanız mümkündür.

Sephora’nın birbirinden kaliteli kadın kişisel bakım ve erkek kişisel bakım ürünleri ile vücut temizlik, hijyen ve bakımınızı kusursuzlaştırın.

{ "productList": { "type": "Product List Viewed", "data": { "currency": "TRY", "products": [ { "product_id": "P4068090", "brand": "SEPHORA", "name": "SEPHORA Organik Pamuklu çubuk", "sku": "489557", "price": 29.90, "sku": "489557", "position": 1, "variant": "200 adet", "category": "SKIN ACC/OTHERMUACC/OTHER", "dimension10": "489557", "dimension52": "CILT BAKIM", "dimension17": "indirimsiz" , "dimension78": "SEPHORA", "dimension94": "29.90", "dimension102": "BAYAN" }, { "product_id": "P3813065", "brand": "GINA", "name": "Gina Box Set", "sku": "486797", "price": 39.50, "sku": "486797", "position": 2, "variant": "8 Tampons en coton 100% bio sans applicateur", "category": "BATH&GIFT/HYGIENE/SETS", "dimension10": "486797", "dimension52": "CILT BAKIM", "dimension17": "indirimli" , "dimension78": "EXCLUSIVE", "dimension94": "79", "dimension102": "BAYAN" }, { "product_id": "P3813066", "brand": "GINA", "name": "8 pack pads", "sku": "486798", "price": 39.50, "sku": "486798", "position": 3, "variant": "5 serviettes à ailettes en coton 100% bio", "category": "BATH&GIFT/HYGIENE/SETS", "dimension10": "486798", "dimension52": "CILT BAKIM", "dimension17": "indirimli" , "dimension78": "EXCLUSIVE", "dimension94": "79", "dimension102": "BAYAN" }, { "product_id": "P3109003", "brand": "MR BLANC", "name": "Naneli Diş Beyazlatıcı Bantlar", "sku": "411097", "price": 389, "sku": "411097", "position": 4, "variant": "14 bant", "category": "SKINCARE/FACE/CLEANSER", "dimension10": "411097", "dimension52": "CILT BAKIM", "dimension17": "indirimsiz" , "dimension78": "EXCLUSIVE", "dimension94": "389", "dimension102": "BAYAN" } ] } } }