{ "user": { "type": "identify", "data": { "id":"None", "user":{ "name": " ", "email": "", "signupDate": "", "permission": "no" } } }, "page": { "type": "page Viewed", "data": "ProductList" } }
Hoşgeldin

Bu alandan giriş yapabilir veya Sephora'nın tüm avantajlarından yararlanabilmek için bir hesap oluşturabilirsiniz.

Giriş Yap Üye Ol

Erkeklere Özel Bakım Ürünleri

Erkeklerin temel bakım rutinlerini oluşturan ürünler genellikle tıraş öncesi ve sonrası bakım ürünleri, nemlendiriciler, duş jelleri ve köpürtücüler, saç bakım ürünleri ve şekillendiriciler olarak sıralanabilir. Bu ürünlerin her biri farklı cilt tiplerine göre formüle edilmiş ürünlerden oluşur. Çünkü erkeklerin cildi ve saçı da tek tip değildir. Çoğunlukla hormon seviyeleri nedeniyle erkeklerde yağ üretimi daha fazla olsa da yağlı cilt, kuru cilt, karma cilt ve hassas cilt tipine sahip erkek sayısı da oldukça fazladır. Bu yüzden herhangi bir ürün kullanmadan önce sizin için uygun olup olmadığını gözden geçirmeniz ve uygun olmayan ürünleri kullanmamanız önemlidir.

Erkeklerin ciltlerinin yumuşaklığını ve elastikiyetini geri kazanması kadınlara göre daha zordur. Bu, cildin yapısındaki farklılıktan ve bazı fizyolojik özelliklerden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle erkek kozmetik ürünleri, kadınlardan temel olarak farklıdır. İlk olarak cilt özelliklerinizi bilmeniz kullanacağınız herhangi bir bakım ürünü seçmenize yardımcı olacaktır. Erkek cildi, tamamen hormonal nedenlerden dolayı kadınlardan farklıdır. Testosteron, erkeklerin epidermisine çeşitli seviyelerde belirli özellikler verir:

 • Cilt Kalınlığı: Kolajen bakımından daha zengin olan erkek cildi, kadın cildinden ortalama %20 daha kalındır. Bu oran, erkek cildinin daha dayanıklı olmasını ve bakım ürünlerine daha iyi tepki vermesini sağlar.
 • Yaşlanma Süreci: Yaş arttıkça erkeklerin epidermisindeki kolajen seviyesi sabit bir oranda azalır. Kadınlar için bu azalma daha geç başlar, ancak daha hızlı gerçekleşir. Bunun erkeklerde daha yavaş yaşlanma ve ilk kırışıklıkların daha yavaş görünmesi gibi bir etkisi vardır. Fakat erkeklerde kırışıklıklar daha derin olma eğilimindedir.
 • Doku: Yağ bezleri erkeklerde daha fazladır, bu da yağlı cilt ve daha fazla sebum salgısı ile sonuçlanır. Erkekler bu nedenle akne tipi cilt bozukluklarına daha yatkındır. Saçlarda ise ergenlikte başlayan yağlanma sorunu yağ salgısının fazla olması sebebiyle daha uzun sürer. Buna rağmen cildin nem seviyesini korumak önemlidir, fakat kirliliklere karşı koruma daha önemlidir.

Erkek Duş Jeli Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Erkek banyo ürünleri, temizleme işlevine ek olarak, erkekler için çok önemli bir vücut bakımı yapan çeşitli özelliklere sahiptir. İhtiyaca veya günün saatine göre hedeflenen birçok fayda vardır:

 • Enerji verici etki: Güne zorlu başlangıçlar için veya bir spor seansından sonra idealdir.
 • Rahatlatıcı etki: Biriken gerginliği azaltmak ve günü rahat bir şekilde bitirmek için mükemmeldir.
 • Ferahlatıcı etki: Yaz aylarında güneşlendikten sonra faydalıdır.
 • Tonik etkisi: Cildi sıkılaştırmak ve elastikiyetini optimize etmek için mükemmeldir.

Erkek duş jeli çeşitleri oldukça karakteristik erkeksi notalara sahiptir. Genellikle fresh olanlar naneli, aromatik olanlar ise odunsudur. Kokuların dışında en önemli unsur cilt tipinizin ihtiyacını karşılayacak özellikte bir duş jeli seçimidir. Seçeneklerin yanı sıra saç ve vücut için duş jeli olan hepsi bir arada ürünler, cilt ve saç temizliğine uygun olarak formüle edilir. Tüm ihtiyacınız olabilecek bakım ve duş ürünlerini kapsayan banyo seti ürünleri de çoğunlukla tüm cilt tipleri için uygundur.

 • Kuru Ciltler için Duş Jeli: Daha nadir olmasına rağmen, bazı erkeklerin cildi hızla kuruyabilir. Bu durumda shea yağı veya aloe vera özü gibi besleyici maddeler içeren duş jeli veya vücut sabunu kullanmanız önerilir.
 • Hassas Ciltler için Duş Jeli: Tahrişe eğilimli ciltlerin, genellikle çok fazla kimyasal içerik içeren ürünlere karşı hassasiyetleri vardır ve kızararak ya da kabararak tepki gösterirler. Yatıştırıcı etkili ve doğal malzemeleri seçmek en iyisidir.
 • Yağlı ve Akneye Meyilli Ciltler için Duş Jeli: Nötr pH'lı ve sabunsuz banyo köpükleri veya duş jelleri seçerek sabunun aşırı büzücü etkisini sınırlamak çok önemlidir. Çok kurutucu etkili duş jelleri cildinizde yağ üretimini artırır. Bu yüzden dengeli bir nem sağlamak gerekir.
 • Normal Ciltler için Duş Jeli: Özel bir gereksinim yoksa ne çok kuru ne çok yağlı ne de çok hassas olan erkekler, normal ciltler için üretilmiş duş jellerinden dilediklerini seçebilir. Ek olarak besleyici ve nemlendirici etkili duş jellerini seçmek uzun vadede daha yararlı olur.

Erkek Tıraş Losyonu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tıraş sonrası bakım losyonu; nemlendiriciler, yumuşatıcılar ve antioksidanlar içermelidir. Ayrıca erkek yüz kremi, cilde derinlemesine nüfuz edebilen biyolojik olarak aktif maddeler bulundurmalıdır. Tıraş kremleri ve losyonları, antiseptik ve yatıştırıcı özelliklere sahip olmalı ve cildin yenilenmesine ve soğumasına yardımcı olmalıdır. Matlaştırıcı etkiye sahip kremler, birçok erkek için tipik olan parlamayı azaltmaya yardımcı oldukları için çok sık kullanılan ürünler arasında yer alır. Tıraş sonrası balsamı her erkek için hayati önem taşır. Tıraş işlemi sadece kılları almakla kalmaz, aynı zamanda bıçakların cildin üst tabakasına temas etmesinden kaynaklanan cilt hassasiyetine ve tahrişe sebep olabilir. Bu yüzden cildin, yatıştırılması, soğutulması ve nemlendirilmesi gerekir. Kullanılacak tıraş sonrası balsamı, cilt tipine özel olmalıdır ve yeterli nemi sağlaması gerekir. Tıraş köpüğü kullanmak tahrişi ve diğer cilt problemlerini azaltsa da nemlendirici ve besleyici bir balsam, krem ya da losyon cildinizin daha canlı ve daha bakımlı görünmesini destekler.

Tıraş Sonrası Bakım Tavsiyeleri

Mükemmel bir tıraş köpüğü kullandıktan sonra birtakım cilt problemleri yaşamanız olası değildir, fakat kullanmadığınız taktirde ya da cildinizin hassaslaştığı dönemlerde uygulanması gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Doğal Nemlendirici Tercih Edin: Pullanmayı ve kurumayı önlemek için kuruduktan hemen sonra nemlendirici uygulamak isteyebilirsiniz.
 • Gözeneklerinizi Kapatın: Bir duşun veya banyonun ılık suyu cilt gözeneklerini açar. Duş sonrası tıraştan sonra tüm köpük izlerini gidermek için ılık suyla iyice durulayın. Ardından gözenekleri kapatmak için soğuk su ile durulayın.
 • Cildinizi Güneşten Koruyun: Tıraş sonrası sadece dışarı çıkarken değil, her zaman güneş kremi kullanın. Evinizde pencereden ya da balkondan gelen güneş ışınları da oldukça etkilidir. Tıraştan sonra cildiniz daha hassas hale gelir ve güneşin zararlı ışınları her zamankinden daha fazla hasara neden olabilir.
 • Sıcak Kompres Uygulayın: Tıraş sonrası gergin ve rahatsız hissediyorsanız nemlendirici öncesinde rahatlamak için sıcak, nemli bir bez kullanarak rahatsızlık duyduğunuz bölgenin gevşemesini sağlayabilirsiniz.

Dior ve Hermes, Sephora’da bulunan dünyaca ünlü markalar arasında yer alır ve erkekler için özel olarak formüle edilmiş tıraş sonrası bakım ürünleri oldukça popülerdir. Birçok erkeğin ilk tercihi olan bakım ürünlerini Sephora’da rahatlıkla bulabilir ve hemen sipariş oluşturabilirsiniz.

{ "productList": { "type": "Product List Viewed", "data": { "currency": "TRY", "products": [ { "product_id": "P2455005", "brand": "DIOR", "name": "Sauvage Shower gel", "sku": "346450", "price": 455, "sku": "346450", "position": 1, "variant": "200 ml", "category": "FRAGRANCE/COMP RANGE/BATH/SHOW", "dimension10": "346450", "dimension52": "PARFÜM", "dimension17": "indirimsiz" , "dimension78": "SELEKTIF", "dimension94": "455", "dimension102": "ERKEK" }, { "product_id": "P10000106", "brand": "VERSACE", "name": "VERSACE DYLAN BLUE SHOWER GEL 250 ML", "sku": "368534", "price": 397, "sku": "368534", "position": 2, "variant": "250 ML", "category": "FRAGRANCE/COMP RANGE/BATH/SHOW", "dimension10": "368534", "dimension52": "PARFÜM", "dimension17": "indirimsiz" , "dimension78": "SELEKTIF", "dimension94": "397", "dimension102": "ERKEK" }, { "product_id": "P1626022", "brand": "HERMES", "name": "Terre d\u0027Hermès, Saç ve Vücut için Duş Jeli", "sku": "139328", "price": 460, "sku": "139328", "position": 3, "variant": "200 ml", "category": "FRAGRANCE/COMP RANGE/BATH/SHOW", "dimension10": "139328", "dimension52": "PARFÜM", "dimension17": "indirimsiz" , "dimension78": "SELEKTIF", "dimension94": "460", "dimension102": "ERKEK" } ] } } }